Historie klubu

Seznam bývalých hráčů klubu

Nežijící hráči

předválečný: pan Hudec

Konec 40. a 50. léta: Josef Dvořák, Jan Špička, Bohuslav Kondler, Bedřich Jarmar st., Alois Štoudek, Jan Navrátil, Hugo Lipavský, Gejza Hrdlovič

50. a 60. léta: Květoslav Okleštěk, Bartošek, Roček, Vašátko, Jiří Zavřel, Lubomír Horváth, Josef Bláha st., Zdeněk Haas, František Schertler, Antonín Hajtmar, Rudolf Chrastina, Metoděj Cáb

60. a 70. léta: František Rašner, Ivo Kubíček, Karel Kocián, Pavel Nádeníček, Petr Růžička, Josef Štencl, Bedřich Drábek, Jaromír Haas, Bedřich Jarmar ml., Jiří Nádeníček.

70. a 80. léta: Václav Drlík, Rudolf Hoplíček, Rudolf Špaček, Otto Jarmar, Jan Beran, Josef Žanda, František Sedláček, František Kyjovský, Miroslav Šváb, Vladimír Kristen.

Žijící

60. a 70. léta: Vincenc Piňos, Milan Beran, Miloslav Haas, Milán Šebesta, Jaroslav Chytil, Josef Hora, Jiří Kouřil, Bohuslav Smyčka, Jan Bartoň, Pavel Zigáček (Štíty), Jan Polášek, Josef Linhart.

70. léta: Zdeněk Lang, Jaromír Malý, Zdeněk Janeček, Miroslav Kubelka, Ivan Doležal, Jiří Knížátek, Zdeněk Bína, Miroslav Smrčka.

70. a 80. léta: Jiří Novák, Miloš Suchý, Zdeněk Suchý, František Nevrlý, Zdeněk Doleček, Procházka (Špacír), Zdeněk Polášek, Lubomír Hrdlovič, Zdeněk Petr, Jaroslav Keprt, Michal Viňarský, Evžen Hampl st., Radomír Krňávek, Bořivoj Kulíšek, Jaroslav Jašek, Radek Durďák

80. a 90. léta: Petr Večeř, Milan Krátký, Josef Toman, Jaroslav Kól, Miroslav Jurka, Tomáš Hrdlovič, Miroslav Kouřil, Libor Zbořil, Martin Chyťa, Marcel Hubáček, Jiří Pumprla, Lubomír Zapletal, František Sedláček, Jiří Kvasničák, Marek Beran, Radek Doubrava, Roman Schwank, Zdeněk Kouřil, Jiří Martinů, Josef Balvín, Petr Neumann, Marek Polášek, Petr Schwab, Jaroslav Lakomý, Zdeněk Hajtmar, Tomáš Hajtmar..

Krátce nebo za B mužstvo

Cca konec 60. a začátek 70. let: Jiří Růžička, Jaroslav Appl st., Miloslav Jarmar, Svatopluk Černý, Pavel Krejčí, Antonín Švub, Jan Grulich, Karel Balcárek, Jaroslav Sršeň, Jaroslav Hoffmann, Petr Neoral, Vojtěch Ondráček, Stanislav Habich st., Jan Zimmermann, Rudolf Langr, Ivan Horvát, František Tomášek, Zdeněk Štoudek, Václav Přivrátil, Josef Nekuda, Antonín Koubek

Cca 70. a 80. léta: Jiří Hroch, Stanislav Janků, Jiří Okleštěk, Pavel Kouřil, Jiří Jurák, Bohuslav Kolomazník, Vladimír Poštulka, Jan Přikryl, Miroslav Grepl, Vladimír Maňka, Miloslav Andrlík Lubomír Složil, Milan Šubrt, Antonín Frydrych, Jiří Kysučan st., Miloslav Knížátek, Přemysl Keprt, Jiří Vytlačil, Miloš Kárník, Josef Čížek, Josef Schwarz, Luděk Výbošťok, Jiří Kaplánek, Miroslav Čech, František Švoma, Jan Bittner, Petr Novotný, Lumír Macek, Jaromír Piňos, Tomáš Malý, Ivo Malý, Jaroslav Vondráček, Zdeněk Haislar, Václav Renda, Jiří Špulák, Roman Hroch, Miroslav Plátenka, Jiří Bukovský ml., Aleš Mandák, Milan Němec, Arnošt Dostál, Josef Bláha ml., Petr Zemánek, Jiří Maistryzsin, Petr Zemánek, Pavel Veselý, František Leštinský, František Macák, Miroslav Žanda st., Tomáš Pospíšil, Oldřich Janota, Miroslav Pokorný, Miroslav Charuza, Zdeněk Rýznar, Miroslav Čech, Miloslav Kulíšek, Karel Lukas st., Pavel Žák

Cca 80. a 90. léta: Oldřich Kramár, Jiří Šafář, Radek Vašata, Pavel Kamlar, Ševčuk, Radek Šembera, Petr Rizner, Pavel Žák

Názvy klubu

1919          SK Zábřeh

1948          Tělovýchovná jednota JISKRA Zábřeh

1952          TJ SPARTAK Zábřeh

1955          TJ JISKRA Zábřeh

1956          TJ SLOVAN Zábřeh

1960          Tělovýchovná jednota ČSAO Zábřeh

1992          Tělovýchovná jednota Zábřeh

1994          SK UNO Zábřeh

1996          SK UNO Zábřeh – Zvole

2001          SK UNO – Zábřeh

2003          SK SULKO – Zábřeh, o. s.

2015 ?       SK SULKO Zábřeh,  z. s.

1919

Počátky historie zábřežské kopané sahají do období bezprostředně po 1. světové válce. Hlavními propagátory byli v tehdejší době studenti gymnázia, kteří v roce 1919 sehráli i první přátelské propagační utkání s vojenskou jednotkou italských legionářů. I přes vysokou porážku však nadšení a elán studentům vydržel. Následovala další utkání a tak kopaná Zábřehu zapustila své kořeny a stala se trvalou součástí sportovního života ve městě. Ve druhé polovině roku 1919 byl založen SK Zábřeh, který měl jedno družstvo dospělých a jedno dorostu. Činnost klubu byla po řadu let chudá a to i tehdy, kdy klub byl ve dvacátých letech registrován jako řádný člen HFŽ, se zařazením do III. třídy mistrovství.

1934

Rok 1934 byl počátkem rozmachu zábřežské kopané. Družstvo mužů vyhrálo III. třídu HŽ a postoupilo tak do II. třídy.

1935-36

V ročníku 1935–36 postoupilo do I. B třídy.

1938-39

Na jaře roku 1938 si dokonce vybojovalo postup do nejvyšší soutěže HŽ a to do I. A třídy. Bohužel do slibného rozvoje zasáhla tragicky v říjnu 1938 okupace pohraničí. Činnost SK Zábřeh byla násilně přerušena a počátkem roku 1939 pak zastavena úplně.

1945-48

Po roce 1945 se sportovní život jen pomalu rozvíjel. V srpnu byl obnoven SK a hrál I. A třídu HFŽ. Po roce 1948 byl zrušen klub a přešel pod TJ Jiskra.

1952-60

V roce 1952 se přejmenovává na TJ Spartak, aby se v roce 1955 vrátil k názvu Jiskra. Již v roce 1956 je opět přejmenován na TJ Slovan, kdy má oddíl již 6 družstev a A-mužstvo hrávalo I.B třídu. V roce 1956 vykázala ve městě značný vzestup lehká atletika, což vedlo k přípravám a poté k vybudování nového sportovního areálu, který byl dobudován v roce 1960 a náš oddíl se tak poprvé a zatím naposledy stěhoval z původního hřiště „Na Křtaltě“ a navíc získala TJ nový název ČSAO, se kterým vydržela až do pololetí roku 1992. Výstavbou areálu však nedošlo k výkonnostnímu vzestupu u dospělých, kteří hráli i nadále I.B třídu. V této době dosahovali nejlepších výsledků dorostenci, kteří hrávali v šedesátých letech druhou nejvyšší soutěž – divizi. V tomto období až do počátku sedmdesátých let se projevovala nekoncepční práce funkcionářů, kteří viděli „spásu“ v cizích hráčích, přechodně v Zábřehu bydlících (studenti středních škol, vojáci ZVS), kteří po ukončení činnosti opět odcházeli do svých trvalých bydlišť, kde pokračovali ve své sportovní činnosti.

1975-84

V roce 1975 bylo provedeno zatravnění hlavní hrací plochy, zlepšil se tréninkový proces angažováním cizích trenérů, což se projevilo i bojem o postup do krajského přeboru z I.A třídy v roce 1982. Postup unikl těsně, což znamenalo takovou hráčskou krizi, že mužstvo následující sezónu (včetně vlivu reorganizací soutěží) sestoupilo až do okresního přeboru! Hned v následujících dvou sezónách se přes I.B třídu probojovalo mužstvo do I.A třídy a vytvořením HFŽ v Olomouci se potom zařadilo do nově zřízeného župního přeboru, který pak v sezóně 1993–94 vyhrálo a podařil se tak historický postup do divizní soutěže, což byl asi nejlepší dárek k oslavám pětasedmdesátileté historie klubu. Po sedmiletém působení v divizi byl vybojován v sezóně 2002–01 postup do MSFL, který byl navíc umocněn i historickým postupem dorostenců do MSDL. Příslušnost v MSFL však mužstvo neudrželo a po ročním působení sestoupilo zpět do divize, aby se po dalších třech sezónách v divizi vrátilo zpět a v této soutěži působí dosud.

1992

Od pololetí 1992 vypustila TJ ze svého názvu ČSAO zrušením tohoto podniku.

1994

od poloviny roku 1994 se oddíl vyčlenil z bývalé TJ a po dlouhých letech se osamostatnil do samostatného FK UNO s právní subjektivitou. Do čela klubu se tehdy postavil pan Václav Janeba, jméno jehož firmy UNO figurovalo v názvu klubu.

1996

V roce 1996 došlo ke spojení klubů FK UNO Zábřeh a SK Zvole (obec vzdálená 6 km od Zábřeha) a od této doby vystupovalo pod názvem SK UNO Zábřeh-Zvole.

2001

Od března roku 2001 byla tato spolupráce ukončena a klub se vrátil k názvu SK UNO – Zábřeh.

2002

V roce 2002 byl stadion převeden do majetku města Zábřeh a v následujících letech probíhá postupná rozsáhlá investiční rekonstrukce celého areálu.

2003

Vstupem nového generálního sponzora firmy SULKO s.r.o. byl od 14.7.2003 přej­menován klub na SK SULKO. Kromě mužů je do soutěží přihlášen dorost starší a mladší v MSDD, žáci A (starší+mladší) v krajském přeboru, žáci B v okresním přeboru, dále hrají v pravidelné soutěži dvě přípravky v krajské soutěži a mladší přípravka hrají okresní přebor. Celkem tedy 9 přihlášených družstev.

2007

V roce 2007 byla dokončena nová budova šaten, sociálního zařízení a zázemí klubu včetně generální rekonstrukce tribuny nákladem 23 milionů.

2009

V roce 2009 se vybudoval umělý trávník na původní škvárové hrací ploše.

2010

Ve druhé polovině roku 2010 proběhla oprava podloží a položení nového trávníku na hlavní hrací ploše.


Z našich odchovanců hrál již za první republiky pan Hudec v AC Sparta Praha, v novější době Mirek Kouřil postupně ve Zlíně, Slavii, Sigmě Olomouc a na Kypru. Řada hráčů prošla našimi mládežnickými družstvy do ligových klubů, v našich žákovských družstvech působil i bývalý hráč Sigmy Olomouc a UNIONU Berlín Jirka Balcárek.

Partneři
Copyright © 2021, SK SULKO Zábřeh