Historie klubu

1919

Počátky historie zábřežské kopané sahají do období bezprostředně po 1. světové válce. Hlavními propagátory byli v tehdejší době studenti gymnázia, kteří v roce 1919 sehráli i první přátelské propagační utkání s vojenskou jednotkou italských legionářů. I přes vysokou porážku však nadšení a elán studentům vydržel. Následovala další utkání a tak kopaná Zábřehu zapustila své kořeny a stala se trvalou součástí sportovního života ve městě. Ve druhé polovině roku 1919 byl založen SK Zábřeh, který měl jedno družstvo dospělých a jedno dorostu. Činnost klubu byla po řadu let chudá a to i tehdy, kdy klub byl ve dvacátých letech registrován jako řádný člen HFŽ, se zařazením do III. třídy mistrovství.

1934

Rok 1934 byl počátkem rozmachu zábřežské kopané. Družstvo mužů vyhrálo III. třídu HŽ a postoupilo tak do II. třídy.

1935-36

V ročníku 1935–36 postoupilo do I. B třídy.

1938-39

Na jaře roku 1938 si dokonce vybojovalo postup do nejvyšší soutěže HŽ a to do I. A třídy. Bohužel do slibného rozvoje zasáhla tragicky v říjnu 1938 okupace pohraničí. Činnost SK Zábřeh byla násilně přerušena a počátkem roku 1939 pak zastavena úplně.

1945-48

Po roce 1945 se sportovní život jen pomalu rozvíjel. V srpnu byl obnoven SK a hrál I. A třídu HFŽ. Po roce 1948 byl zrušen klub a přešel pod TJ Jiskra.

1952-60

V roce 1952 se přejmenovává na TJ Spartak, aby se v roce 1955 vrátil k názvu Jiskra. Již v roce 1956 je opět přejmenován na TJ Slovan, kdy má oddíl již 6 družstev a A-mužstvo hrávalo I.B třídu. V roce 1956 vykázala ve městě značný vzestup lehká atletika, což vedlo k přípravám a poté k vybudování nového sportovního areálu, který byl dobudován v roce 1960 a náš oddíl se tak poprvé a zatím naposledy stěhoval z původního hřiště „Na Křtaltě“ a navíc získala TJ nový název ČSAO, se kterým vydržela až do pololetí roku 1992. Výstavbou areálu však nedošlo k výkonnostnímu vzestupu u dospělých, kteří hráli i nadále I.B třídu. V této době dosahovali nejlepších výsledků dorostenci, kteří hrávali v šedesátých letech druhou nejvyšší soutěž – divizi. V tomto období až do počátku sedmdesátých let se projevovala nekoncepční práce funkcionářů, kteří viděli „spásu“ v cizích hráčích, přechodně v Zábřehu bydlících (studenti středních škol, vojáci ZVS), kteří po ukončení činnosti opět odcházeli do svých trvalých bydlišť, kde pokračovali ve své sportovní činnosti.

1975-84

V roce 1975 bylo provedeno zatravnění hlavní hrací plochy, zlepšil se tréninkový proces angažováním cizích trenérů, což se projevilo i bojem o postup do krajského přeboru z I.A třídy v roce 1982. Postup unikl těsně, což znamenalo takovou hráčskou krizi, že mužstvo následující sezónu (včetně vlivu reorganizací soutěží) sestoupilo až do okresního přeboru! Hned v následujících dvou sezónách se přes I.B třídu probojovalo mužstvo do I.A třídy a vytvořením HFŽ v Olomouci se potom zařadilo do nově zřízeného župního přeboru, který pak v sezóně 1993–94 vyhrálo a podařil se tak historický postup do divizní soutěže, což byl asi nejlepší dárek k oslavám pětasedmdesátileté historie klubu. Po sedmiletém působení v divizi byl vybojován v sezóně 2002–01 postup do MSFL, který byl navíc umocněn i historickým postupem dorostenců do MSDL. Příslušnost v MSFL však mužstvo neudrželo a po ročním působení sestoupilo zpět do divize, aby se po dalších třech sezónách v divizi vrátilo zpět a v této soutěži působí dosud.

1992

Od pololetí 1992 vypustila TJ ze svého názvu ČSAO zrušením tohoto podniku.

1994

od poloviny roku 1994 se oddíl vyčlenil z bývalé TJ a po dlouhých letech se osamostatnil do samostatného FK UNO s právní subjektivitou. Do čela klubu se tehdy postavil pan Václav Janeba, jméno jehož firmy UNO figurovalo v názvu klubu.

1996

V roce 1996 došlo ke spojení klubů FK UNO Zábřeh a SK Zvole (obec vzdálená 6 km od Zábřeha) a od této doby vystupovalo pod názvem SK UNO Zábřeh-Zvole.

2001

Od března roku 2001 byla tato spolupráce ukončena a klub se vrátil k názvu SK UNO – Zábřeh.

2002

V roce 2002 byl stadion převeden do majetku města Zábřeh a v následujících letech probíhá postupná rozsáhlá investiční rekonstrukce celého areálu.

2003

Vstupem nového generálního sponzora firmy SULKO s.r.o. byl od 14.7.2003 přej­menován klub na SK SULKO. Kromě mužů je do soutěží přihlášen dorost starší a mladší v MSDD, žáci A (starší+mladší) v krajském přeboru, žáci B v okresním přeboru, dále hrají v pravidelné soutěži dvě přípravky v krajské soutěži a mladší přípravka hrají okresní přebor. Celkem tedy 9 přihlášených družstev.

2007

V roce 2007 byla dokončena nová budova šaten, sociálního zařízení a zázemí klubu včetně generální rekonstrukce tribuny nákladem 23 milionů.

V roce 2009 se vybudoval umělý trávník na původní škvárové hrací ploše.

2010

Ve druhé polovině roku 2010 proběhla oprava podloží a položení nového trávníku na hlavní hrací ploše.

Z našich odchovanců hrál již za první republiky pan Hudec v AC Sparta Praha, v novější době Mirek Kouřil postupně ve Zlíně, Slavii, Sigmě Olomouc a na Kypru. Řada hráčů prošla našimi mládežnickými družstvy do ligových klubů, v našich žákovských družstvech působil i bývalý hráč Sigmy Olomouc a UNIONU Berlín Jirka Balcárek.